Duyurular         
           Kayıt ol            Giriş Yap

İnternet Bağımlılığınız Belirtileri

Eşiniz, çocuğunuz hatta kendiniz bile internet bağımlısı olabilirsiniz.

Çocuklarda ve Gençlerde İnternet Bağımlılığın Belirtileri Nelerdir ?

İnternet bağımlılığı belirtileri ve semptomları kişiden kişiye değiştir. Örneğin, saat başına gönderilen mesaj sayısı veya günlük İnternet'te geçirilen zaman, bağımlılığı tespit etmek için kullanılabilir. Burada önemli olan İnternet kullanımının gerçek hayatın akışını etkilemeye başladığının fakrına varmaktır. Genellikle belirtiler şu şekildedir.

1. Çevrimiçi geçirilen zamanın kontrolünü kaybetme: Sık sık istediğinizden daha uzun İnternet ortamında mı vakit geçiriyorsunuz ? Birkaç dakika birkaç saate dönüşüyor mu? İnternetteki zamanınız kesilir ya da böünürse hemen rahatsızlık hissediyor musunuz ? Eğer bu soruların cevabı evet ise siz İnternet bağımlısısınız.


2. Evde ya da iş yerinde rutin işleri yapmakta zorluk çekme: İnternet başındayken evde akşam yemeği için bir şey hazırlanmamış ya da ev çok mu dağınık bulunuyor ? Herkesten daha çok işte geri mi kalıyorsunuz veya işten devamlı olarak geçmi çıkıyorsunuz, böylece herkes ayrıldığında rahatça İnternet'i kullanma imkanı bulabileceksiniz? Eğer bu soruların cevabı evet ise siz internet bağımlısıınız.


3. Aileden ve arkadaşlardan kopma: Sosyal yaşamınız çok mu kötü gidiyor, çünkü her fırsatta internet başındasınız? Ailenizi ve arkadşalarınızı hatta eşiizi ihmal mi ediyorsunu z? Gerçek hayatta sizi kimse anlamıyor sadece sohbet odasındaki arkadaşınız mı anlıyor? Eğer bu soruların cevabı evet ise siz İnternet bağımlısısınız.


4. İnternet kullanımı konusunda suçluluk ya da kendini savunma duygusu: Eğer eşiniz bilgisayar/İnternet kullanırken sizinle devamlı kavga ediyor ve beraber vakit mi geçirmek istiyor? İnternet kullanımını ailenizde ve işyerinizdeki arkadaşlardan gizleme hissi duyuyor musunuz? Eğer bu soruların cevabı evet ise siz İnternet bağımlısısınız.


5. İnternet faaliyetlerinde heyecan ve coşu duygusu hissetme: İnternet'i stres atma, üzüntü halini ututma için mi kullanıyorsunuz ? İnternet kullanımınız bir şeylerden kaçış için mi ? Eğer bu soruların cevabı evet ise siz İnternet bağımlısısınız.


Sonuç: İnternet bağımlılığının fiziksel belirtileri nelerdir ? İnternet / bilgisayar bağımlılığı ayrıca fiziksel rahatsızlığa da neden olmaktadır. Bu rahatsızlıkların en önemlileri şunlardır :


* El ve el bileklerinde ağrı ve uyuşma.
* Gözlerde kuruluk, kızarma, bakışın bulanması,
* Sırt ağrıları ve boyun ağrıları,
* Şiddetli baş ağrısı,
* Uyku bozuklukları,
* Belirgin kilo alma veya kilo kaybı.Bilgi Teknolojileri ve İnternet'in Bilinçli, Güvenli Kullanımı, Sayfa 80

Heeey ! Sence bu içerik nasıldı ?

HAKKIMIZDA

Çocuklar için oyunlaştırılmış siber güvenlik içerikleri oluşturmak ve faydasını test etmek istiyoruz. Projemiz hakkında detaylı bilgi alamak için hakkımızda sayfamızı ziyaret edebilir veya iletişi sayfamızdan iletişime geçebilirsiniz.

         

DESTEKLEYİN

Çocuklara yönelik siber güvenlik farkındalığını yaratmak, geliştirmek ve test etmek için altyapısını hazırladığım Siber Genç projesine sosyal medya, web siteniz veya direk içerik hazırlayak yardımcı olabilirsiniz. Nasıl destekleyeceğinizi öğrenmek için buraya bizi destekleyenleri görmek için ise buraya tıklayabilirsiniz.

TWEET'LER NELER DİYOR ?